250 de ani de la atestarea documentară

Anul 2012 marchează împlinirea a 250 de ani de la atestarea documentară a bisericii parohiale “Pogorârea Sfântului Duh” din cartierul Bucium – Municipiul Iaşi.

Rusalii-DAC-2

Primăria Municipiului Iaşi prin Direcţia de Asistenţă Comunitară în parteneriat cu Parohia “Pogorârea Sfântului Duh” Bucium a organizat un eveniment socio-cultural la “Plopii fără soţ” în data de 03.06.2012, începând cu ora 14:00.

Momentul a fost marcat de lansarea unui volum de poezii al unei enoriaşe veterane din parohie dar şi de un colaj folcloric.

Primăria Municipiului Iaşi a sprijinit acţiunea din punct de vedere logistic dar şi prin acordarea de ajutoare de urgenţă în natură pentru un număr de 28 de copii proveniţi din familii defavorizate.

Sursa