Prelegere despre Postul Crăciunului

Beneficiarii Centrului de Zi pentru Persoane Vârstnice „Vovidenia” din cadrul Direcției de Asistență Comunitară au participat în data de 15 noiembrie la o prelegere ţinută de părintele paroh Carp Dumitru, de la Biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din Bucium. Acesta le-a vorbit despre Postul Crăciunului, semnificaţiile şi regulile de care trebuie să ţină cont în aceste zile.

Postul Crăciunului a început pe 15 noiembrie și durează 40 de zile, pănă în ajunul Crăciunului, incluzând multe zile cu dezlegare la pește, ulei și vin.

De asemenea, această perioadă este dedicată cumpătării și credinței, luând diferite forme de tradiții și obiceiuri, de-a lungul timpului fiind respectate de generații de credincioși.

Sursa